Термостійкі лакофарбові матеріали
Термостійкі фарби спеціально розроблені для захисту сталевих конструкцій від впливу високих температур. Підвищення температур, які впливають металеві конструкції, знижує конструктивну міцність і, як наслідок, підвищує вразливість конструкцій впливам навколишнього середовища. Особливий вплив мають високі температури понад 400°С. Наприклад, при температурі 540°С міцність сталі становить 60% від початкової, а при 620°С - лише 40%. Саме з цим пов'язана необхідність застосування, спільно з антикорозійним захистом, вогнезахисних покриттів, які зберігають здатність металоконструкцій на заданий період часу 15 - 240 хвилин, тоді як незахищені конструкції можуть обрушитися за 15 хвилин від початку пожежі. У термостійких фарб інше завдання та принцип дії, але вони також несуть захист металоконструкцій.
Термостійкість лакофарбових матеріалів залежить від типу сполучного та пігментів з наповнювачами в них. Приклади максимальної термостійкості лакофарбових матеріалів в залежності від типу сполучного при постійному впливі (діапазон макс. термостійкості в залежності від модифікацій та відтінків):
алкідні: 80-120 ° С;
акрилові та вінілові: 60-80°С;
епоксидні та поліуретанові: 120-140°С (фенол-епоксидні до 210°С);
силікатні, силіконові, полісилоксанові: 200-600 ° С (деякі модифікації - до 1000 ° С);
бітумні: 40-50 °С.
Застосування термостійкі фарби поділяються на захисні, промислові та загального призначення. Принципова відмінність захисних покриттів у стійкості до різних середовищ, корозійна стійкість, а також необхідний певний досвід у роботі з професійними ЛКМ та вміння суворо дотримуватися технічного процесу нанесення та сушіння. Промислові покриття мають на увазі застосування ЛКМ для фарбування конструкцій, виробів та обладнання виробничими підприємствами, де необхідні високоякісні характеристики фінішного покриття та відповідність технології виробництва в цілому.
Для більшості термостійких фарб та емалей необхідна термічна обробка для остаточної полімеризації та стійкості. Деякі типи емалей без висихання при 200 ° С легко знімаються навіть при легких торканнях, це видно слідами від верхнього шару фарби на пальцях. Також до факторів, що впливають на якість покриття, відноситься властивість сполучного дуже швидко осаджуватися, що при неуважному застосуванні призводить до дефектів покриття.
Тому ми врахували вищезгадані фактори і вивели термостійкі системи покриттів, які:
можна не запікати у печі при високих температурах;
сполучна речовина має низьку швидкість осадження;
не виділяють запах при першому та наступних нагріваннях;
полімеризуються за кімнатної температури;
експлуатуються як у сухому, так і у вологому середовищі (наприклад, з конденсацією);
не іржавіють під час використання зовні приміщень;
витримують циклічне температурне навантаження.
Сегментація застосування термостійких фарб:
Покриття дров'яних печей, димоходів, вбудованих камінних топок та камінних систем (600°С).
Покриття мангалів, грилів, BBQ-установок з додатковим захистом від корозії при експлуатації зовні приміщень (600°С).
Покриття побутової техніки - чайники, тостери, обігрівачі (250 ° С).
Покриття конфорок електроплит (600°С).
Індикатори нагрівання поверхонь (600°С).
Покриття вихлопних систем (1000 ° С).
Захисні антикорозійні системи покриттів (600°С).
Захист від корозії під ізоляцією (CUI) (650°С).
Захист стали від впливу циклічних температур та високої вологості (650°С).
Покриття для металопрокату, для запобігання утворенню окалини (1000°С).
Остаточний вибір покриття повинен враховувати всі фактори експлуатації: тип підкладки, колірні рішення, постійна та пікова робоча температура, середовище експлуатації, додаткові впливи, наявність та строки виробництва та постачання. І перед тим, як замовити або купити термостійку фарбу, рекомендуємо скористатися додатковою консультацією наших фахівців.